Top-quality Acer Aspire 7540G-1088 replacement battery (4400mAh, 6 cells)
replacement battery for Acer Aspire 7540G-1088
This battery is not compatible with the battery voltage(rating) 14.4V and 14.8V.
    Specification
  • SKULBA322
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage10.8V
  • Capacity4400mAh
  • Number of Cells6 cells
  • Cell TypeLi-ion
  • ColorBlack
  • Size271.3x53.2x20.2mm(L x W x H)
  • Warranty1 Year
  • AvailabilityIn Stock
Top-quality Acer Aspire 7540G-1088 replacement battery (4400mAh, 8 cells)
This battery is not compatible with the battery voltage(rating) 10.8V and 11.1V.
    Specification
  • SKULBA323
  • Voltage14.8V
  • Capacity4400mAh
  • Number of Cells8 cells
  • Cell TypeLi-ion
  • ColorBlack
  • Size204.80x68.27x19.9mm(L x W x H)
  • Warranty1 Year
  • AvailabilityIn Stock
Product Description
Better quality, Better price
High Quality Replacement Battery for Acer Aspire 7540G-1088 Laptop, Feel Free To Use!
Multi Protect
12 layer intelligent composite security technology
  • ESD PROTECTION
  • OVER HEAT PROTECTION
  • POWER PROTECTION
  • CURRENT PROTECTION
  • OVER CHARGE PROTECTION
  • ELECTROMAGNETIC
  • VOLTAGE PROTECTION
  • OVER discharge PROTECTION
  • SHORT PROTECTION
  • INTELLIGENT PROTECTION
  • CHARGING TIME PROTECTION
  • CLASS A RPOTECTION
Product Larger Images
Shipping Methods
Please visit our Shipping page for more shipping information.
Payment Methods
payment methods
Please visit our Payment page for more payment information.
Warranty
1-Year Warranty
30-Day Money Back Guarantee
Returns
Please note: we cannot process returned batteries if you have not yet received an RMA number.
FAQs
Q: How do I check if this battery is compatible with my laptop?
Q: Need you charge Acer Aspire 7540G-1088 battery for 12 hours in the first use?
Q: How should I use and maintain the battery for Acer Aspire 7540G-1088 notebook properly?
1Avoid discharge to below 5%.